Do vozu nastupujeme často už ze zvyku, posadíme se, otočíme klíčkem a čekáme startování motoru. Když se však nic neozve, nastává problém. Nejčastěji tato komplikace přichází v zimním období, kdy v nízkých teplotách vozidlo startuje hůře kvůli vybité baterii. S vybitou baterií se také často setkávají vozidla, která delší dobu stojí na místě, často to bývají i vozidla, která slouží pouze sezónně.

Proč mi nestartuje vozidlo?

Stalo se vám, že jste nenastartovali, ale nevíte proč? Je to častý problém vozidel, která mají starší baterie, které už nejsou tak kvalitní. Aby byl motor v chodu, potřebuje dostatečný výkon, aby mohl startér správně fungovat.

Pokud máte vozidlo pouze k tomu, abyste jej nastartovali, přejeli krátkou vzdálenost do vedlejší vesnice do práce, a poté zase zpět, autobaterii nadmíru vyčerpáte. Každé nastartování baterii vybíjí, než se stihne jízdou znovu dobít, už jste v cíli. Je-li přesně toto váš případ, věnujte alespoň o víkendu vašemu vozidlu čas a projeďte jej na menší výlet, často stačí minimálně 15 minut stálé jízdy.

Pozornost věnujte vozidlu i během zimy, kdy může málo nabitá baterie zamrznout. V létě se zase při vysokých teplotách samovolně vybíjí.

Jak postupovat při startování vozidla?

Startování přes kabely není složitá záležitost, i přesto byste měli dodržovat přesný postup, jak použít startovací kabely, což zajistí i vaši bezpečnost.

  • Přistavte vozidlo – vozidlo s nabitou baterií přistavte k druhému vozidlu. Podmínkou je, že se vozidla navzájem nesmí dotýkat, jejich vzdálenost musí odpovídat délce startovacích kabelů. Vozidlo s nabitou baterií musí mít vypnutý motor.
  • Startovací kabely – připravte si startovací kabely vedle vozidel, abyste je neměli zamotané.
  • Najít jednotlivé póly – každé vozidlo má jinak uloženou baterii, proto si nejprve najděte jednotlivé póly, které použijete k nabíjení. Některá novější vozidla mají baterii v kufru, odkud se jen těžko budete dostávat k místu, kde jej nabijete. I tato vozidla mají k dispozici póly, která najdete vepředu vozidla.

Červený kabel je plus, černý mínus.

Jak zapojit startovací kabely

  • Červený kabel – červený kabel napojíte na kladný (+) pól vybitého vozidla, poté druhý konec červeného kabelu připojte na kladný (+) pól nabitého vozidla.
  • Černý kabel – občas je také barevně označen modrou, připojte na záporný (-) pól nabitého vozidla, druhý konec tohoto kabelu připojte na záporný (-) pól vybitého vozidla.
  • Zkontrolovat zapojení – zkontrolujte, zda máte všechny kabely zapojené správně a pevně drží.
  • Startovací vozidla – je-li zapojeno, nastartujte nabité vozidlo a nechte motor chvilku v chodu. Posléze se pokuste nastartovat druhé vozidlo.

Jestliže byl start úspěšný, přichází na řadu odpojení kabelů, které proběhne v opačném pořadí.

Jak odpojit startovací kabely

  • Černý kabel – nejprve odpojíte černý kabel z vozidla, které bylo vybité, následně i z pomocného vozidla.
  • Červený kabel – červený kabel odpojíte nejprve z vozidla pomocného, následně z vozidla, které bylo vybité.

Po okamžitém odpojení kabelů nikdy nepřikládejte červené a černé kabely k sobě! Po nastartování vozidla je nutné, aby motor chvilku běžel, aby se baterka stihla samostatně ve vozidle dobít.

Byl tento návod na použtí startovacích kabelů užitečný? Napište nám do komentářů svoj zkušenost!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře