Autokino nabízí netradiční prožitek z filmu. Jak to v takovém biografu vlastně funguje a kam si můžete přijet pro takový zážitek v Česku?

Jak to funguje v autokině

Jako autokino, se označuje obdoba běžného kina, jehož hlediště je uzpůsobeno tak, že se na promítaný film mohou dívat diváci usazení ve svých automobilech. Zvuk je přehráván do jednotlivých vozů prostřednictvím například autorádií.

Znát můžete podobný typ zábavy především z amerických snímků. Ostatně právě v této zemi má celá zábava kořeny. Vůbec první film se touto formou promítal v americkém Camdenu ve státě New Yersey 6. června 1933. Zasadil se o to prodavač aut a současně filmový fanoušek Richard M. Hollingshead. Největší rozmach následně autokina zažívala v období po druhé světové válce až do konce 60. let.

Výhodou takové návštěvy je pohodlí: Ve vlastním autě na vás čeká měkká sedačka, bude vám teplo, nebude vás obtěžovat hmyz a zůstanete izolovaní od ostatních návštěvníků. Atmosféru nejnovějšího hollywoodského trháku vám tak nezkazí šustění, chroupání, srkání ani smích v nevhodných pasážích.

Autokina vznikají na velkých prostranstvích, kam se i s robustním autem určitě vejdete, tedy se nemusíte bát toho, že byste neviděli. Vstupné se pak platí za celý automobil. Jedná se tak spíše o zážitek pro rodinu nebo partu přátel. Jednotlivec poněkud finančně tratí.

Autokina v tuzemsku

V tuzemsku tato zábava nemá přílišnou tradici a odpovídá tomu momentální nabídka takovýchto služeb. V Česku aktuálně nenaleznete žádné funkční autokino. Poslední takový projekt ukončil svou činnost vloni.

Jednalo se o ten, který existoval na pražském Strahově. Organizátoři však oznámili na svém Facebooku, že v roce 2023 produkci definitivně uzavírají a pustí divákům poslední film. Již během loňských prázdnin pak sami prostřednictvím svého oficiálního účtu též uváděli, že jsou posledním kinem svého druhu.

V Česku podobnému vyžití přála hlavně koronavirová pandemie, během níž autokina vznikala doslova jako o překot. Dáno to bylo hlavně tím, že klasická kina zavřela a epidemiologická situace vyžadovala dodržování sociální distance. K tomu bylo bezpečí vlastního vozu poměrně ideální. Venkovní projekce se tehdy objevily po celé republice. Už o rok později však přežilo pouze zmíněné autokino na Strahově.

Kde všude existovala autokina v uplynulých letech?

Netradiční zážitek si tak mohli vyzkoušet filmoví fanoušci mimojíné v Brně, Liberci, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Příbrami, Slaném, Sokolově nebo v ostravských Dolních Vítkovicích.

Autokino Letňany

V pražských Letňanech fungovalo Autokino pod hvězdou, umístěné na hlavním parkovišti výstaviště PVA Expo v Letňanech. Jednalo se o největší LED autokino v České republice s obrazovkou 16 × 9 metru. Jeho provoz však byl od počátku plánován pouze na období koronavirové pandemie.

Autokino Strahov

Toto kino vzniklo v prostorách strahovského stadionu. Pandemie si vynutila omezení na 120 aut. K dispozici bylo pro promítání plátno ve velikosti 13 × 6 metrů. Udrželo se i po pandemii, provoz ukončili organizátoři až v roce 2023. Důvodem jsou zájmy magistrátu, který chtěl zpět autobusy a parkování v blízkosti Pražského hradu.

Autokino Žižkov

Art Parking vzniklo na žižkovském nákladovém nádraží s kapacitou 70 aut. Stalo se součástí širšího konceptu kulturních akcí, které mohli zájemci sledovat z auta. Kino nabízelo nejkvalitnější LED obrazovku o rozměru 12 × 5 metrů a díky tomu nebylo závislé na počasí. Důvody ukončení provozu nejsou známy.

Autokino Tuchoměřice a Radlice

Původní Kinoauto Praha začalo fungovat na okraji metropole u Letiště Václava Havla. Z Tuchoměřic se nakonec přestěhovalo do Radlic. Kino vybavené LED obrazovkou se nacházelo naproti sportovnímu klubu Motorlet Praha. I v tomto případě avizovali tvůrci rovnou projekt jen jako dočasný.

Autokino Dukovany

Autokino se nacházelo přímo pod chladícími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Kino nabídlo projekční plochu 16,4 x 7 metrů. Projekci zajistil Kinematograf bratří Čadíků. Autokino otevřelo v rámci oslav 35 let od zahájení provozu elektrárny a šlo o projekt na jedinou sezónu.

Autokino Brno

Brno Autokino se nacházelo na brněnském výstavišti, jeho kapacita činila 110 aut. Na organizaci se podílely společnost Kletch a Veletrhy Brno. Projekce skončily v roce 2021, organizátoři ohlásili tuto skutečnost prostřednictvím Facebooku.

Autokino Ostrava

První autokino v Ostravě vzniklo v Dolních Vítkovicích. Nabídlo velkou LED obrazovku a zážitek umocněný netradičním industriálním prostředím průmyslového města. Pořadatelé také v tomto případě avizovali program pouze na sezónu 2020 a také ostravské kino tak po naplnění své funkce skončilo.

Autokino Klatovy

Autokino vzniklo také v Klatovech v areálu firmy AUTO NEJDL, a to s kapacitou 120 vozů. Poprvé se otevřelo už během první vlny koronaviru v dubnu 2020. Následně jej už provozovatelé oživovat nechtěli, ale epidemiologická situace se na podzim téhož roku zhoršila. Dnes již kino po této druhé epizodě také nefunguje.

Autokino Plzeň

Plzeňské autokino otevíralo na parkovišti v DEPO2015, což je areál pro pořádání kulturních akcí. Organizačně jej zaštítilo DEPO2015 společně s festivalem Finále Plzeň a agenturou ZL Production.  V kině se mohli zájemci těšit na obrazovku širokou 6 metrů. Coby důvod ukončení uvedli organizátoři konkrétně hlavně absenci potřebného prostoru.

Autokino Pardubice

V Pardubicích zaštítily provoz autokina společnosti Máša Agency s.r.o. a Goagency s.r.o. Promítalo se na pardubickém závodišti, a to na LED stěnu o rozměru 9,5 x 4 m. Oproti jiným kinům mohlo nabídnout dokonce vstupné zdarma. V provozu vydrželo do roku 2022.

Autokino Olomouc

V Olomoucí našlo autokino svoje zázemí na parkovací ploše před Šantovkou. Kino lákalo na velkou obrazovku 6 × 4 m. Program byl naplánován do konce prázdnin 2020. Kromě filmů nabídlo i sportovní přenosy, krátká divadelní představení nebo stand-up comedy show.

Autokino Karlovy Vary

V tomto případě zorganizoval možnost promítání přímo karlovarský magistrát. Vybral si k tomu prostor místního mezinárodního letiště. I v tomto případě bylo kino naplánováno jakožto náhrada za absenci klasického promítání v kinech, program tak pokryl pouze květen 2020.

Autokino Černý Most

Další pražské autokino si netradičně zvolilo prostor přímo na střeše nákupního centra Černý Most. Šlo o jedno z prvních otevřených kin během pandemie. Organizačními partnery se staly Óčko TV a rozvozová platforma Dáme jídlo (dnes Foodora). Program byl naplánován na jaro 2021.

Zdroj foto: Mihai Zaharia | Dreamstime.com

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře