Bydlení řeší prakticky každý. Jde o důležitou potřebu každého člověka. Teprve po vyřešení bydlení člověk může přejít na další věci. Tím je například i koupě automobilu. Jak ale takový automobil financovat, jestliže vám chybí finanční prostředky? Pokud se o tuto problematiku budete zajímat detailněji, zjistíte, že na trhu existují celkem 3 nejčastější typy financování.

Spotřebitelský úvěr

Nyní už víte, že existují 3 typy financování koupě automobilu. Prvním typem je klasický spotřebitelský úvěr.

Spotřebitelský úvěr nabízí bankovní instituce. Velkou výhodou je fakt, že se již od prvního dne stáváte právoplatným majitelem automobilu. Kromě toho se bankovní instituce ve většině případů nezajímají o to, k čemu vám budou půjčené finance sloužit. Automobil tedy není uveden do smlouvy. Jakožto přímý majitel odpovídáte za povinné ručení, servis a další náležitosti.

Leasing

Druhou možností je leasing. Tady už je situace odlišná, budeme-li porovnávat leasing se spotřebitelským úvěrem.

Leasing by se dal přiřadit k pronájmu vozidla. Jen s tím rozdílem, že po uplynutí lhůty si jej člověk bude moct odkoupit za částku, kterou stanoví leasingová společnost. Nepočítejte s tím, že půjde o uzavření smlouvy na dobu 1 nebo 2 měsíců. Leasingové smlouvy se v mnoha případech uzavírají až na několik desítek měsíců. Člověk tak automobil částečně splácí a částečně si ho půjčuje.

Jakmile dojde k poslední splátce, je vůz nabídnut k následnému prodeji za výhodnou cenu. Po celou dobu je vlastníkem leasingová společnost. Leasingová společnost je také držitelem velkého technického průkazu, který vám zasílá pouze v případě technické kontroly. Společnost se rovněž stará o veškeré provozní záležitosti a administrativu, a to včetně povinného a havarijního pojištění.

Operativní leasing

Poslední možností je operativní leasing. Co v sobě skrývá tento typ financování automobilu? Ačkoliv obsahuje slovo leasing, jde o zcela jiný typ pořízení vozidla.

Operativní leasing se více přiklání k pronájmu vozu. Je vám stanovená fixní měsíční splátka a počet kilometru, který můžete s vozidlem během jednoho kalendářního roku ujet. Výhodou je fakt, že se o nic během operativního leasingu nestaráte. Veškeré servisní i administrativní záležitosti za váš řeší operativní leasing. Po skončení smlouvy vůz vrátíte a vyberete si nový. V případě, že nebudete mít o tento typ financování již zájem, vůz pouze vrátíte. Operativní leasing se často uzavírá na 24, 36 nebo 48 měsíců s omezeným množstvím kilometrů, jak již bylo sděleno. Nikdy se nestáváte majitelem vozu.

Před pořízením automobilu důkladně zvažte typ financování. Záležet bude na tom, k čemu automobil budete využívat a jak často. Kromě toho je důležitým parametrem měsíční splátka a roční procentuální sazba nákladů. Na závěr nezapomeňte také na podmínky jednotlivých typů financování.

Zdroj foto: Shuo Wang | Dreamstime.com

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře