Po dlouhé době jsem se ukázal v naší vesnické hospodě, abych zavzpomínal na chuť místního přechlazeného piva. Na pivu se nic zásadně nezměnilo, zato téma v éteru se od doby mé poslední návštěvy posunulo od covidu k ukrajinským mercedesům.

Nejsem aktivní konzument diskuzí na sociálních sítích a zprávy sleduji jen v omezené míře. Proto mě dost překvapilo téma, které je podle mých kamarádů nyní ve společnosti velmi propírané – mercedesy ukrajinských uprchlíků. Shodou okolností jedna osoba u našeho stolu byla tohoto ražení a u některých myšlenek mi zůstal rozum stát. Ukrajinci sem přijedou, dostanou peníze z našich daní, ubytování, nacpou si děti do našich školek, přitom přijeli v mercedesu! Oni jen čekali na příležitost a přijeli si sem polepšit z našich kapes!

Mercedesy s ukrajinskou poznávací značkou na našich silnicích by se daly rozdělit do dvou skupin – ty, které tu byly už před válkou a ty, které se tu objevily až s vlnou válečných uprchlíků. Těch prvních asi moc nebude, zato těch druhých, co jsem tak pochopil v hospodě, bude aspoň půl milionu. 

Zkusme se tedy zamyslet (přestože některé to bude hodně bolet) nad tím, jací lidé z Ukrajiny v mercedesech přijeli. Pokud si někdo může dovolit mercedes, pravděpodobně má i vlastní dům, který musel opustit. Dům dost možná na Ukrajině stále stojí, ale majitel ho nemůže využívat a i kdyby se domů vrátil, bude žít v ekonomicky zničené zemi. Někteří mohli mít i vlastní firmu, která zkrachovala, protože zaměstnanci stejně jako majitel zvolili útěk z napadené země. Mercedes může být to jediné, co jim z jejich předchozího života zbylo a přijeli v něm v jednoduše proto, že ho mají. 

Nebude to znít hezky, ale ukrajinský majitel mercedesu utrpěl pravděpodobně mnohem větší ztrátu, než člověk, který na ukrajině bydlel v nájmu, sbalil si to nejdůležitější do batohu a přišel o televizi a pračku. Není to důvod chovat se k němu ani lépe, ani hůře, než ke zbytku uprchlíků, kteří třeba přijeli vlakem.

Pro lidi zaslepené závistí je těžké si představit, že někdo jiný přišel o vlastní dům, firmu, investiční nemovitosti mu lehly popelem a přesto má lepší auto než oni. Nevěřte ale hospodským blábolům, že si sem přijeli polepšit, když dostanou od státu žebračenku a ubytování v tělocvičně. Všichni (i ti bez mercedesů) utekli před válkou. Někteří se vrátí, někteří zůstanou. Berme to jako příležitost, jak rozhýbat naši ekonomiku, protože zaměstnavatelé na našem trhu práce často jen velmi složitě hledají zaměstnance.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře