Všichni to známe – objeví se příležitost dát si dobré pivo, ale budeme řídit a nevíme, jestli si ho dát můžeme. Tak aspoň jedno! Ale víte, za jak dlouho jedno pivo vyprchá? Každý z nás to má jinak a dokonce i stejnému člověku to pokaždé může trvat různě dlouho.

Faktory ovlivňující rychlost odbourávání alkoholu

  1. Hmotnost – Lidé s vyšší tělesnou hmotností odbourávají alkohol v průměru rychleji než lidé s nižší hmotností. To je způsobeno tím, že větší hmotnost přispívá k vyššímu objemu tělesných tekutin, které alkohol ředí.
  2. Pohlaví – Ženy mají tendenci odbourávat alkohol pomaleji než muži. Důvodem je nižší hladina alkoholdehydrogenázy (enzym zodpovědný za metabolizaci alkoholu) u žen a vyšší podíl tělesného tuku, který může zpomalovat metabolizaci alkoholu.
  3. Věk – Mladí lidé většinou odbourávají alkohol lépe, s přibývajícím věkem se doba prodlužuje.
  4. Metabolismus – Lidé s rychlejším metabolismem mají tendenci alkohol rychleji odbourávat a vylučovat z těla.
  5. Konzumace jídla – Jídlo v žaludku může zpomalit vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, což může prodloužit dobu odbourávání alkoholu. Alkohol zároveň štěpí tuky, čímž se spotřebovává. Všichni víme, jak je důležité mít dobrý základ.
  6. Zdravotní stav – Některé zdravotní podmínky, jako například onemocnění jater nebo ledvin, mohou ovlivnit schopnost těla zpracovávat alkohol.
  7. Užívání léků – Některé léky mohou ovlivnit metabolismus alkoholu v těle a zpomalit jeho odbourávání. Při užívání léků je důležité zkontrolovat interakce mezi léky a alkoholem. Léky samy o sobě mohou způsobovat vyšší zátěž pro játra, nejlepší je tedy léky a alkohol vůbec nekombinovat.

Za jak dlouho vyprchá jedno malé pivo (0,3l)

Malá desítka – 10°

Po vypití malého piva o obsahu alkoholu 10 stupňů by muž měl čekat přibližně 1-2 hodiny, než může bezpečně řídit. U ženy by mělo trvat déle, přibližně 2 – 3 hodiny, než je alkohol úplně odbourán.

Malá jedenáctka – 11°

Pro muže i ženy platí podobná pravidla jako pro 10 stupňů. Po vypití malého piva s obsahem alkoholu 11 stupňů by muž měl počkat přibližně 1,5 – 2,5 hodiny a žena by měla čekat 2,5 – 3,5 hodiny před usednutím za volant.

Malá dvanáctka – 12°

Muž by měl čekat přibližně 2 – 3 hodiny, žena přibližně 3 – 4 hodiny.

Za jak dlouho vyprchá jedno velké pivo (0,5l)

Velká desítka – 10°

Po vypití velkého piva s obsahem alkoholu 10 stupňů by muž měl čekat přibližně 1,5 – 2,5 hodiny a žena by měla čekat 2,5 – 3,5 hodiny před řízením.

Velká jedenáctka – 11°

Muž by měl počkat přibližně 2 – 3 hodiny a žena by měla čekat 3 – 4 hodiny.

Velká dvanáctka – 12°

Muž by měl čekat přibližně 2,5 – 3,5 hodiny a žena by měla počkat 3,5 – 4,5 hodiny.

Vždy se držte zásady „pijte zodpovědně“ a ujistěte se, že jste zcela připraveni řídit, než usednete za volant.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře