Cena pohonných hmot je jedno z nejožehavějších témat nejen v České republice, ale prakticky v každé zemi v Evropě. My se však zaměříme na naftu u nás doma, na její cenu, spotřební daň či srovnání s okolními zeměmi.

Tvorba ceny

Konečná cena za naftu, kterou zaplatíme na čerpacích stanicích, se skládá hned z několika různých složek. Kromě výrobních nákladů, dopravy a marží rafinerií a samotných prodejců se do ceny započítává i DPH a spotřební daň. Obecně je velmi vtipné, že daň z přidané hodnoty se počítá až po přičtení spotřební daně, takže reálně platíme daň z daně. Spotřební daň je v současné době snížena na 8,45 Kč za každý litr nafty, který se na území České republiky prodá. Po skončení slevy na této daní se její hodnota vrátí zpět na 9,95 Kč.Sleva měla původně platit až do konce roku 2023, ale dle vyjádření ministra dopravy Tomáše Kupky se výše spotřební daně vrátí na svou původní hodnotu již v půlce roku, tedy uprostřed prázdnin. Podle něj sleva, která byla vytvořena, totiž již není potřeba, neboť přicházela v době, kdy cena nafty přesahovala 44 Kč za litr.

Aktuální ceny v ČR

Po turbulentním období, způsobeným válkou na Ukrajině, se cena poměrně uklidnila a spadla z rekordních hladin. Průměrná cena nafty se tak například v Praze pohybuje okolo 32,50 Kč, v Brně je situace obdobná, i když mírně příznivější, a cena se zde pohybuje okolo 32 Kč za litr. Jednu z nejvýhodnějších nabídek nafty na našem území nabízí společnost ONO, která momentálně nabízí naftu za 29,50 Kč za litr, což je pod celorepublikovým průměrem, který momentálně činí 32,33 Kč.

Srovnání se zahraničím

Ještě na přelomu roku se čeští motoristé, převážně ti z východu, snažili natankovat co nejvíce nafty v Polsku. Tam však po ukončení velkých slev ze strany státu cena nejenže stoupla, ale podle aktuálního kurzu již i mírně předčila cenu naší. V průměru se totiž v Polsku dá natankovat litr nafty za 32,64 Kč. To, že cena nafty není u nás nikterak vysoká, dokazují i ceny našich sousedů. Na Slovensku se nafta tankuje v průměru za 34,31 Kč/l, v Rakousku za 36,77 Kč/l a v Německu dokonce za 37.79 Kč/l.

Ty z vás, kteří rádi cestujete na dovolenou vlastním autem, jistě potěší, že v Chorvatsku můžete tankovat naftu okolo 30,27 Kč/l. Nemusíte tak sebou do této destinace vozit krom svých věcí i kanystry s phm. Pokud však chcete navštívit motoristický ráj, váš automobil by měl nabrat směr Turecko. Zde se totiž nafta tankuje v průměru jen za 18,45 Kč/l.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře