Evidenční kontrolu vozidla je nutno absolvovat vždy, když si pořídíte ojeté auto. Je vcelku jedno zda se jedná o dovoz ze zahraničí, nákup vozidla z autobazaru, koupě v rámci rodiny nebo zda jde o zděděný automobil. Při pořízení zcela nového automobilu není nutná.

Kontrolu provádějí stanice technické kontroly a přepis se nemusí uskutečnit v místě vašeho bydliště, ale také přímo v místě, kde auto pořídíte. Třeba pokud koupíte auto v Praze, tak i když bydlíte jinde, můžete projít evidenční kontrolou v Praze.  Většinou není nutné se k evidenční kontrole objednávat, stačí pouze dorazit na stanici technické kontroly a nechat si evidenční kontrolu provést. Jejím výsledkem je protokol o technické kontrole. Je ale vhodné si ověřit, zda právě ve vaší STK mají volnou kapacitu.
K evidenční kontrole si nezapomeňte vzít originál velkého technického průkazu a také malý technický průkaz vozidla.

Proč je evidenční kontrola nutná?

Po pořízení nového vozu následuje přepis majitele na dopravním inspektorátu, a právě k tomuto úkonu je třeba předložit protokol o evidenční kontrole, jinak nemůže být auto přepsáno na nového majitele. 

Oč vlastně jde?

Na stanici technické kontroly provedou kontrolu fyzického stavu vozidla ve srovnání s údaji uvedenými ve velkém technickém průkazu. Především se jedná o kontrolu následujících dat:

  • VIN (identifikační číslo vozidla)
  • Barva karosérie
  • Typ motoru
  • Rozměry pneumatik a ráfků
  • Počet míst k sezení
  • Výrobní štítek s údaji o vozidle
  • Zápis tažného zařízení


Podle aktuálního stavu nezáleží na tom, zda evidenční kontrolu nechá provést kupující nebo prodávající. Protokol se totiž nevystavuje na jméno majitele, ale na konkrétní vozidlo.

Platnost evidenční kontroly a cena

Evidenční kontrola pro účely registrace je platná 30 dnů. Cena se obvykle pohybuje v řádech stokorun.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře