Již od devadesátých let, kdy ceny všeho, včetně pohonných hmot, raketově stoupaly, mnoho majitelů aut si vytvořilo zvyk zásobovat se palivem a skladovat ho v garáži, což s rostoucí inflací umožnilo hodně ušetřit. 

Expirace paliva

Snad nejdůležitější věcí, kterou byste měli vědět, než začnete palivo skladovat, je datum expirace. Moderní palivo není tak odolné jako to, co se vyrábělo před 20 a více lety. To je způsobeno biologickými složkami v něm obsaženými. V benzínu je to alkohol a v motorové naftě jsou to methylestery mastných kyselin. V tomto ohledu je trvanlivost moderního paliva asi 6 měsíců, poté se jeho vlastnosti začnou zhoršovat, a to platí zejména o naftě, která je náchylná na anaerobní bakterie, různé houby a plísně. Methylestery mastných kyselin obsažené v naftě se navíc časem rozkládají a vysrážejí. Při nákupu paliva pro dlouhodobé skladování je proto třeba dát přednost dražšímu palivu, které obsahuje méně biologických složek. Takové palivo lze skladovat přibližně rok.

Kde a jak skladovat palivo

Automobilové palivo je vysoce hořlavé a výbušné, a proto by mělo být uchováváno mimo potenciální zdroje vznícení.  Podle pravidel požární bezpečnosti je také zakázáno skladovat palivo v obytných prostorách a sklepech.  Pokud jde o nádoby, palivo by nemělo být skladováno v plastových nádobách, které nejsou k tomuto účelu určeny.  Pro skladování paliva jsou určeny speciální plastové kanystry a sudy, jejichž materiál nevstupuje do chemické reakce s palivem a nerozpouští se v něm.  Pokud je nemáte, palivo lze skladovat v kovové nádobě odolné proti korozi vyrobené z nerezové oceli nebo hliníku.  Na závěr je dobrý se zmínit, že uskladněné palivo je nutné pravidelně promíchávat a při nalévání do palivové nádrže automobilu je vhodné jej filtrovat pomocí nálevky s integrovanou jemnou kovovou síťkou.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

zkušební komentář