Posledního relativně slunečného víkendu využila celá řada motorkářů k posledním letošním projížďkám. Není se čemu divit, protože jakmile se začne projevovat proměnlivé počasí v podobě častých dešťů a silného větru, nebude projížďka na silném stroji tím správným zážitkem. To ovšem neznamená, že byste se o svého miláčka neměli před zimou náležitě postarat. Bez důkladné péče totiž motorka v zimě hodně trpí, což se logicky podepíše na její životnosti.

Zazimování motorky

Umyjte veškerou špínu

Příprava motorky na zimu by měla vždy začínat důkladnou očistou od veškeré špíny, bláta a podobných nečistot. Možná se vám do mytí motorky nebude ze začátku chtít, nicméně pokud očistu nepodceníte, bude vám motocykl na jaře vděčný. Části kovu pod vrstvou bahna totiž mohou začít korodovat, a to i u relativně nového stroje. Dalším pádným důvodem k umytí motorky je vaše čistota během provádění další údržby. Nezapomeňte použít speciální čisticí prostředky.

Dobijte baterii

Jízda na motorce v zimě není příliš bezpečná, a proto byste v rámci údržby měli myslet také na akumulátor. Ten se bude vlivem nízkých teplot přirozeně vybíjet, takže byste mohli být před první jarní vyjížďkou nemile překvapení. Samozřejmostí by mělo být pravidelné nabíjení, a ještě lépe uložení baterie do teplého a suchého prostředí. Ideální je místnost se stálou teplotou 10 až 15 °C. Během zimy pak kondici akumulátoru pravidelně kontrolujte a pokud se bude napětí rapidně snižovat, nebojte se investovat do nové baterie.

Natankujte plnou nádrž

Údržba motorky před zimou zahrnuje i natankování plné nádrže kvalitním vysokooktanovým benzínem. Jediným důvodem této činnosti je snaha o zamezení rezavění nádrže, která nemá žádnou protikorozní ochranu. To ovšem neznamená, že motorku můžete nechat natankovanou bez dozoru půl roku. Výrobci obecně doporučují výměnu paliva asi po 3 měsících, protože moderní aditiva se po delší době v klidu začínají rozpadat a tím pádem působí škodu uvnitř palivové nádrže.

Ať už máte značkový supersport nebo obyčejný skútr, neměli byste zazimování motorky podceňovat. Čím více si dáte na podzim záležet, tím jednodušší pro vás budou přípravy na první jarní jízdu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře