Ať už vám jde pouze o finanční úsporu, nebo chcete přispět ke snížení negativního vlivu dopravy na životní prostředí, jistě vás zajímá, jak můžete snížit palivo při každodenních jízdách automobilem. Zde je 15 tipů, jak spotřebu snížit.

1. Správný tlak v pneumatikách

Nedostatečný tlak v pneumatikách může zvýšit jejich valivý odpor a tím i spotřebu paliva. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách a ujistěte se, že je nastaven podle doporučení výrobce. Doporučení vychází z počtu osob ve voze, zhodnoťte také zátěž v kufru.

2. Redukce hmotnosti

Každé kilo navíc pomaličku zvyšuje spotřebu paliva. Zbavte se nepotřebných věcí z kufru a z interiéru. Některé náhradní díly, jako například rezervní kolo, mohou být nahrazeny opravnou sadou, která je mnohem lehčí.

3. Používání klimatizace

Osobně jsem sice při zapnuté klimatizaci rozdíl ve spotřebě nezaznamenal, někdo ale tvrdí, že rozdíl může být i několik desetin litru na sto kilometrů. Faktem je, že klimatizace zvyšuje zatížení motoru (energie na její provoz nevznikne ze vzduchu). Sami posuďte, jak na zapnutou klimatizaci reaguje spotřeba vašeho auta a jak ji budete používat.

4. Plánování trasy

Zbytečné projíždění městským centrem v dopravní špičce může znamenat hodiny ztraceného času a zvýšenou spotřebu paliva, nehledě na skutečnost jak zábavné je stát v kolonách. Plánujte svou trasu tak, aby byla co nejefektivnější a vyhýbejte se oblastem s vysokou dopravní zátěží. I v průběhu cesty můžete kontrolovat, jak se situace na trase vyvíjí.

5. Brzda – plyn

Jízdní styl brzda-plyn je největší překážkou k nízké spotřebě. Spousta chytráků vám bude tvrdit, že je to stejné. Každé brždění je ztráta kinetické energie vozidla. Každou ztrátu musíte vykompenzovat. To je vše, není možné, aby se to na spotřebě neprojevilo.

6. Vysoká rychlost

Každý motor má své optimální otáčky, při kterých je jeho spotřeba nejmenší. Optimální otáčky běžných aut u nejvyššího rychlostního stupně bývají nejčastěji okolo rychlostí 90-110 km/h. Opět se najde velké množství rozumbradů, kteří to budou zpochybňovat. Aerodynamický odpor s rychlostí neroste lineárně, ale kvadraticky. Není tedy reálně možné, aby se neprojevil. Jediné, čím ho můžete vykompenzovat, jsou optimální otáčky motoru a plynulá jízda.

7. Bezpečná vzdálenost

Udržování vzdálenosti od aut před vámi omezuje nutnost brždění když třeba auto před vámi začne brzdit aby odbočilo.

8. Start – stop

Systém start-stop vám pomůže snížit spotřebu pouze když dlouho stojíte. Vypnutí motoru na pár sekund na zelené než se auta před vámi rozjedou vám žádné palivo neušetří, protože samotný start motoru potřebuje více paliva, než volnoběh. Pokud přijedete na přejezd v Dolní Lhotě a vlak je v nedohlednu, určitě motor vypněte. Obecně platí, že je efektivní motor vypínat, pokud budete stát aspoň 30 sekund.

9. Používejte neutrál

Pokud máte manuální převodovku, používejte správně neutrál. O tom jak správně používat neutrál připravujeme celý článek.

10. Pravidelná výměna filtrů

Čisté vzduchové filtry umožňují lepší proudění vzduchu do motoru, což vede k efektivnějšímu spalování paliva. Pravidelně je měňte podle doporučení výrobce.

11. Zbavte se aerodynamického odporu

Přidělané střešní nosiče, náklad na střeše nebo otevřená okna mohou zvyšovat aerodynamický odpor vozidla, což znamená vyšší spotřebu. Z lenosti se střešními nosiči najezdíme i desetitisíce kilometrů, jen abychom je jednou za rok použili na dovolenou. Nebuďte líní a sundejte je, když je nepotřebujete.

12. Eco režim

Mnoho moderních automobilů má režim Eco, který optimalizuje nastavení motoru a automatické převodovky pro co nejnižší spotřebu.

13. Eliminujte zbytečné jízdy

K zubaři, do práce, nakoupit a pro balíček na poštu. Čím více potřeb zvládnete po cestě vyřídit, tím více času i paliva ušetříte.

14. Sdílení jízdy

Jednou svezeš ty mě, podruhé já tebe. Nejefektivnější je vozit plné auto, náklady na palivo za jednu osobu jsou tak nejnižší. Bohužel na silnicích se nejčastěji setkáme s auty, ve kterých sedí pouze řidič.

15. Alternativní způsoby dopravy

Zvažte veřejnou dopravu, jízdu na kole, koloběžce nebo chůzi na kratší vzdálenosti.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře