Převozní značka bývá poměrně opomíjeným aspektem koupě nového vozidla. Proč byste na ni zapomenout jednoznačně neměli?

Co je převozní značka a jak vypadá?

Termínem převozní značka se označuje jednorázový dočasný doklad s omezenou platností určený motoristům. Má podobu vytisknuté tabulky z tvrdého papíru o rozměrech 210 x 145 mm, tedy přibližně formátu A5.

Převozní značka

Zelená převozní značka se skládá celkem ze sedmi znaků a začíná vždy písmenem kódu kraje, ostatní znaky jsou vyjádřeny arabskými číslicemi nebo písmeny latinské abecedy. Číslice označují pořadové číslo značky.

Nechybí na ní také podpis prodejce a datum orazítkování. Vy sami jako motorista potvrzujete její převzetí u prodejce také podpisem. Právě datum orazítkování je stěžejní, převozní značka platí pouze 10 dní od tohoto data. Značka též neplatí bez podpisu prodejce.

Správné označení tohoto dokladu zní však zvláštní značka pro jízdu z místa prodeje do místa registrace silničního vozidla. To také velmi dobře reflektuje jeho účel.

K čemu převozní značka slouží?

Převozní značka spadá, jak už bylo naznačeno výše, do kategorie značek zvláštních. Sem se začleňují ještě i ty určené pro manipulační a zkušební provoz a ty navržené pro historická a sportovní vozidla. Odlišná kategorie prakticky znamená především skutečnost, že převozní značkou nenahradíte klasickou registrační značku.

Vydává ji vždy dopravní inspektorát. Nicméně činí tak pouze určeným subjektům, jako jsou prodejci či dovozci aut, a to včetně autobazarů. Vám ji tedy musí nabídnout přímo prodejce. Pokud by se tak z nějakého důvodu nestalo, značku vám může vystavit i pracovník stanice technické kontroly nebo Policie ČR. Kolik stojí převozní značka? Za vydání papírové převozní značky se v tuzemsku neplatí žádný správní poplatek. Cena za tento úkon se ale může lišit v zahraničí.

Tento doklad by vám měl posloužit jenom k tomu, abyste se svým automobilem mohli dojet na úřad se registrovat. Plní tedy skutečně pouze jednorázový účel. Neměli byste s vozem cestovat kamkoli jinam a nemůžete se vydat ani do zahraničí. Se značkou tedy nemůžete absolvovat ani převoz vozu z lokality mimo ČR. Na dálnici se vypravit můžete, ovšem pouze s platnou dálniční známkou. Pokud překročíte dobu platnosti značky nebo ji použijete k jinému účelu než registrace vozu, hrozí vám pokuta ve výši až 2 500 Kč.

Kdo musí převozní značku mít?

Měli byste tedy za účelem užívání mít značku viditelně nalepenou na zadním skle. Vyhláška ministerstva dopravy dále specifikuje, že musí zůstat čitelná na vzdálenost nejméně 40 metrů.

Tímto typem značky musí být vybaveno každé auto, které kupujete, tedy nové i ojeté. Kromě osobního automobilu ji pro výše uvedené účely navíc musí mít i majitelé motocyklů a dalších vozidel. Tato značka slouží též pro transport vozidel nemotorových, například obytných přívěsů nebo i návěsů kamionů. Převozní značka je nutná i na přívěsný vozík.

Pozor, důležité je také vědět, že už ve fázi, kdy máte na vozidle právě teprve značku převozní, musíte mít sjednáno i povinné ručení. To musíte mít prakticky ihned, už v okamžiku, kdy si automobil pořizujete, neplatí zde žádná ochranná lhůta, na kterou řada řidičů mylně spoléhá. Musíte s sebou tedy mít zelenou kartu a také doklad o koupi sloužící jako náhrada malého technického průkazu.

Zdroj foto: Elenavolf | Dreamstime.com

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře