Rychle rostoucí obliba elektromobilů má své zastánce i odpůrce, kteří preferují klasická auta vybavená spalovacím motorem (ICE). Bohužel od toho druhého se budeme muset dříve nebo později upustit. Na vině nejsou motoristé posedlí elektrifikací, ale ekologové, kteří v poslední době dělají vše možné i nemožné pro zákaz výroby aut se spalovacími motory. Je samozřejmé, že auta vybavená ICE mají k ideálu daleko, ale elektromobily mají přes všechny výhody také své nevýhody.

Výhody elektromobilů

Životní prostředí

Velké téma, proto ho zmíním v obou částech. Ano, k výrobě elektřiny potřebné k nabíjení elektromobilů jsou zapotřebí fosilní paliva, která nejsou pro životní prostředí škodlivější než výfukové plyny vypouštěné spalovacími motory. Můžete si ale auto nabíjet solárními panely na střeše. Lidé žijící ve městech ocení, že nezhoršují stav vzduchu.

Elektromobily jsou bezpečnější

Díky tomu, že v přední části elektromobilu není žádný obrovský spalovací motor, je deformační zóna právě této přední části mnohem větší, což v případě čelního nárazu umožňuje efektivněji absorbovat kinetickou energii nárazu. Baterie elektromobilů jsou navíc umístěny ve spodní části, což snižuje těžiště a tím snižuje riziko převrácení. Bylo prokázáno, že pravděpodobnost převrácení elektromobilů nepřesahuje 8 %.

Elektromobily jsou dynamičtější

Protože elektromotory v elektrických vozidlech mají konstantní množství točivého momentu, umožňuje to i relativně levným elektrickým vozidlům zrychlit tak rychle, že jim některé sportovní vozy vybavené spalovacími motory závidí.

Elektromobily jsou spolehlivější

Automobil vybavený spalovacím motorem má asi 2000 pohyblivých dílů, které se časem opotřebovávají a je třeba je vyměnit. V elektromobilu je takových dílů 10x méně, a proto není co opotřebovávat. Staré moudro říká, že turbo se vám v autě nepokazí jen když ho tam nemáte.

Čistý vzduch

Parkujete-li ve vlastní garáži, rozhodně oceníte, že elektromobil neprodukuje spaliny. Čistého vzduchu v garáži se dá dosáhnout i u hybridů dojezdem do garáže pouze na elektrický pohon.

Provoz elektromobilu je cenově výhodnější

Kromě toho, že díky spolehlivosti elektromobilů ušetříte spoustu peněz na jejich údržbě a opravách, šetříte také palivo, protože v přepočtu na ujeté kilometry jsou náklady na elektřinu výrazně levnější než u benzínu a nafty. Otázkou je, jestli by to tak zůstalo i v případě masivního rozšíření elektromobilů mezi řidiči.

Nevýhody elektromobilů

Životní prostředí

Pro výrobu baterií je potřeba spousta těžkých kovů, jejichž těžba vyvolává velké kontroverze v oblasti ekologie a etiky.

Elektromobily nemají dostatečně dlouhý dojezd

Dnešní levné elektromobily mají dojezd kolem 300 kilometrů, což je dost na jízdu ve městě nebo na služební cestu do nejbližšího sousedního města, ale představte si, co by se stalo, kdybyste museli jet na dlouhou cestu autem na vzdálenost 1000 a více kilometrů? Svůj elektromobil budete muset nabít minimálně 4x, což i na rychlonabíjecích stanicích zabere spoustu času.

Neexistuje adekvátní infrastruktura pro elektromobily

Ve skutečnosti je tento nedostatek dočasný, protože infrastruktura nezbytná pro provoz elektromobilů se rozvíjí, i když pomalu. V současné době však ještě není dostatečně vyvinuta, což vytváří určité problémy pro všechny majitele elektrických vozidel. Zejména při cestě elektromobilem na dlouhou cestu je potřeba pečlivě propočítat trasu, aby bylo po cestě dostatečné množství dobíjecích stanic.

Vysoká pořizovací cena

Vyrobit elektromobil je dražší než u klasického spalovacího automobilu zejména kvůli vysoké ceně baterií, která se v dohledné době pravděpodobně nesníží.

Riziko požáru

Navzdory tomu, že jsou akumulátory elektromobilů chráněny před nejrůznějším poškozením, byly zaznamenány případy, kdy se vznítily při nabíjení. Pokud dojde ke vznícení v důsledku nehody, hořící baterie se velmi obtížně hasí ponořením celého vozu do vody na 24 hodin. Díky tomu některá krytá parkoviště zakazují elektromobilům vjezd.

Zapomněli jsme zmínit nějakou výhodu či nevýhodu? Napište nám ji do komentáře!

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Jsou drahé

Nejsou hezké