Max Verstappen je bezpochyby jedním z největších talentů, jaký se kdy ve světě Formule 1 objevil. Nizozemský závodník se stal synonymem pro rychlost, agresivní styl jízdy a mladistvou energii, která ho katapultovala mezi elitu tohoto motorsportu. Narodil se 30. září 1997 v belgickém Hasseltu do rodiny s bohatou závodnickou historií, a jeho kariéra rychle získala mezinárodní pozornost.

Cesta k Formuli 1

Maxův otec, Jos Verstappen, byl sám závodníkem Formule 1 a Max tak vyrůstal obklopen vůní benzínu a zvukem motorů. Jeho matka, Sophie Kumpen, byla také úspěšnou kartingovou závodnicí. Maxova cesta k vrcholu začala velmi brzy – poprvé usedl do motokáry, když mu byly pouhé 4 roky, a už tehdy začal ukazovat svůj přirozený talent. V mládežnických kategoriích kartingu zaznamenal řadu úspěchů a stal se jedním z nejmladších a nejnadanějších jezdců své generace.

V roce 2014, ve věku pouhých 16 let, se Max dostal do Formule 3 a ohromil svět svými výsledky. I přes svůj mladý věk byl na okruzích sebevědomý a jeho rychlost a odhodlání byly nepřehlédnutelné. To nezůstalo bez povšimnutí týmů Formule 1.

Debut ve Formuli 1: Nejmladší jezdec historie

V roce 2015, když mu bylo teprve 17 let, se Max Verstappen stal nejmladším jezdcem v historii, který se kdy účastnil závodu Formule 1. Debutoval v barvách týmu Scuderia Toro Rosso (nyní známého jako AlphaTauri) při Velké ceně Austrálie. Tento krok vyvolal kontroverze kvůli jeho nízkému věku, ale Max okamžitě ukázal, že má nejen talent, ale i vyspělost potřebnou k tomu, aby se stal hvězdou tohoto sportu.

První vítězství: Přepisování historie

V roce 2016 byl Max povýšen do hlavního týmu Red Bull Racing a jeho kariéra zaznamenala raketový vzestup. Už při své první Grand Prix za Red Bull – Velké ceně Španělska 2016 – získal své první vítězství, čímž se stal nejmladším vítězem závodu Formule 1 v historii, ve věku 18 let a 228 dní. Tento úspěch definitivně potvrdil jeho pozici jako jednoho z nejlepších jezdců své generace.

Závodní styl: Agresivní a nekompromisní

Max Verstappen je známý svým agresivním a nekompromisním stylem jízdy. Na trati se nebojí riskovat a často se pouští do odvážných manévrů, díky kterým si vysloužil jak obdiv fanoušků, tak i respekt svých soupeřů. Max je také mimořádně rychlý jezdec a jeho schopnost přizpůsobit se různým podmínkám na trati je obdivuhodná.

Jeho talent však není pouze ve fyzické stránce, ale i ve strategickém myšlení. Max je schopen během závodu přemýšlet o dlouhodobé taktice, což je klíčová dovednost v současné Formuli 1.

Dominance v sezónách 2021 a 2022

Rok 2021 byl pro Maxe zlomový. Po dlouhém boji s Lewisem Hamiltonem se mu podařilo získat svůj první mistrovský titul, když vyhrál dramatickou Velkou cenu Abú Dhabí v posledním kole sezóny. Tento závod vstoupil do historie jako jeden z nejnapínavějších a nejkontroverznějších momentů moderní Formule 1.

V roce 2022 Max svoji dominanci potvrdil, když obhájil mistrovský titul s naprostou převahou. Během této sezóny překonal několik rekordů, včetně nejvíce vyhraných závodů v jedné sezóně.

Zajímavosti a kuriozity o Maxu Verstappenovi

1. Dvojí občanství: Ačkoli se narodil v Belgii, Max závodí pod nizozemskou vlajkou díky svému otci Josovi. Max má dvojí občanství, belgické a nizozemské, ale sám sebe považuje především za Nizozemce.
  2. Kartingová kariéra: Už v mládí dosáhl významných úspěchů v kartingu. Byl několikanásobným vítězem evropských a světových kartingových šampionátů.
  3. Týmový rekordman: V roce 2022 se stal jezdcem s nejvíce vyhranými závody v jedné sezóně (15 vítězství), čímž překonal předchozí rekord Michaela Schumachera a Sebastiana Vettela (13 vítězství).
  4. První jezdec na simracingu: Když zrovna nezávodí ve skutečných monopostech, Max často trénuje na závodních simulátorech. Účastní se i virtuálních závodů s týmem Redline, což potvrzuje jeho nadšení pro motorsport i mimo tratě Formule 1.
  5. Rychlost je v genech: Maxův otec Jos Verstappen byl jezdcem Formule 1 v 90. letech a jeho nejlepší umístění bylo 2. místo. I když nikdy nezískal titul, jeho zkušenosti byly pro Maxe velkou inspirací a zdrojem znalostí.
  6. Red Bull fanatik: Když Max poprvé přišel do týmu Red Bull Racing, okamžitě si vytvořil pevné vztahy se všemi členy týmu. Je známý svou loajalitou k týmu a blízkým vztahem s Christianem Hornerem a Helmutem Markem.

Přítelkyně Maxe Verstappena

Max Verstappen je ve vztahu s Kelly Piquet, která je dcerou trojnásobného mistra světa Formule 1 Nelsona Piqueta. Kelly Piquet se narodila 7. prosince 1988 a má brazilské a nizozemské kořeny. I když je známá především díky svému slavnému otci a partnerství s Verstappenem, Kelly má také vlastní kariéru.

Několik zajímavostí o Kelly Piquet:

• Kariéra v médiích a marketingu: Kelly pracovala v oblasti sociálních médií a PR pro různé značky, včetně Formule E, elektrické série motorsportu. Také psala články a věnovala se modelingu.
  • Rodinné zázemí: Kelly pochází ze závodnické rodiny, kromě jejího otce jsou v motorsportu aktivní i další členové rodiny. Toto prostředí ji ovlivnilo a přivedlo blíže ke světu závodění.
  • Vztah s Maxem Verstappenem: Jejich vztah byl potvrzen koncem roku 2020, a od té doby jsou často společně viděni na různých akcích. Kelly podporuje Maxe na závodech Formule 1, a jejich vztah je středem zájmu fanoušků i médií.
  • Předchozí vztahy: Kelly Piquet byla předtím ve vztahu s ruským jezdcem Formule 1 Daniilem Kvjatem, s nímž má dceru Penelope, narozenou v roce 2019.

Kelly Piquet má silné vazby na svět motorsportu nejen díky svému otci, ale i díky svým osobním zájmům a kariérním aktivitám v této oblasti.

Zdroj foto: Pixabay